Mieszkanie pod klucz – dla kogo, czy warto?

Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polega wykończenie pod klucz, gdyż pojęcie to nie jest jednoznaczne i bywa używane do określenia bardzo różnych standardów i zakresów usług, a przepisy nie określają wyraźnie, co jest jeszcze stanem deweloperskim, a co już wykończeniem pod klucz.

Stan deweloperski obejmuje zwykle tynk gipsowy, wylewki, drzwi zewnętrzne, okna, instalacje i media; czasem spotyka się także tzw. podwyższony stan deweloperski, z białym montażem (jest to montaż urządzeń sanitarnych, takich jak wanna czy umywalka). Natomiast wykończenie pod klucz oznacza najczęściej doprowadzenie mieszkania do takiego stanu, że wystarczy tylko wstawić do niego meble i można się wprowadzać. Wykończenie takie obejmuje więc położenie podłóg i glazury, montaż drzwi wewnętrznych, ceramiki i armatury, a także malowanie ścian.

Na zachodzie Europy bardziej popularne jest wykończenie pod klucz. Jednak w naszym kraju takie mieszkania jak na razie cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż mieszkania w stanie deweloperskim, gdyż dopłata za wykończenie zniechęca wiele osób. Czy jednak zakup mieszkania w stanie deweloperskim zawsze wychodzi taniej? Należy wszystko dokładnie wykalkulować, gdyż może się okazać, że gdy dodamy koszty materiałów (np. płytek, paneli, gładzi, farb) i robocizny, to wyjdziemy na zero – a przy tym doprowadzenie mieszkania do stanu umożliwiającego wprowadzenie się może nam zająć długie miesiące. Nie mówiąc o tym, że deweloperzy mogą liczyć na korzystniejsze ceny materiałów niż osoby zamawiające je indywidualnie (za większą ilość są zwykle preferencyjne stawki; deweloperzy mogą też płacić niższy VAT).

Twinny Development poleca mieszkania Siedlce oraz mieszkania Legionowo.

O realnych oszczędnościach można zwykle mówić wtedy, gdy sami umiemy wykonać przynajmniej niektóre prace albo znamy zaufane osoby, które wykonają je dla nas za niewygórowaną cenę. Gorzej natomiast, gdy nie umiemy sami nic zrobić, a fachowców szukamy kompletnie w ciemno. Nie dość, że musimy znaleźć kilku specjalistów z różnych branż (np. hydraulika, elektryka i malarza), to jeszcze musimy nadzorować prace, czy są prowadzone zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Wybór wykończenia pod klucz pozwala na znaczną oszczędność czasu. Nie musimy się też długo zastanawiać nad wyborem materiałów ani martwić, czy wszystkie prace zostaną właściwie wykonane. Natomiast zakup mieszkania w stanie deweloperskim jest polecany tym osobom, które dysponują większą ilością czasu, które znają sprawdzonych fachowców bądź potrafią samodzielnie wykonać przynajmniej część prac wykończeniowych, a przede wszystkim takim, które chcą od początku do końca decydować o tym, co się znajdzie w ich mieszkaniu i zależy im na tym, by było ono niepowtarzalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *