Mieszkania o podwyższonym standardzie i apartamenty

Katowice mieszkania Biura do wynajęcia Skierniewice Biura do wynajęcia Wodzisław Śląski

Podwyższony standard

Mieszkania o podwyższonym standardzie charakteryzują się lepszymi warunkami niż mieszkania z segmentu popularnego, choć do luksusowych apartamentów jeszcze im co nieco brakuje. Osobom kupującym mieszkania w tym segmencie nie zależy tak bardzo na maksymalnym obniżeniu ceny, więc spotyka się tu większe metraże w porównaniu do segmentu popularnego. Często przewiduje się osobne miejsce na garderobę. Projekt mieszkania zwykle pozwala na wyburzenie ścian działowych i uzyskanie większych, otwartych przestrzeni. Zdarzają się też sypialnie z odrębnymi, prywatnymi łazienkami. Jeśli chodzi o wykończenie mieszkania, spotyka się tu drewniane okna i drzwi przeciwwłamaniowe.

Jeśli chodzi o układ mieszkań w budynku oraz części wspólne, zapewniają one więcej prywatności i przestrzeni niż segment popularny. Przeważnie mamy tu do czynienia z małą liczbą mieszkań dostępną ze wspólnego wejścia. Na najwyższych kondygnacjach znajdują się nieraz mieszkania największe, będące odpowiednikami penthouse’ów w segmencie premium. Parkingi często znajdują się w podziemiach budynku, przy czym przewiduje się liczbę miejsc postojowych równą co najmniej 2/3 liczby mieszkań. Z poziomu parkingu dostępna jest winda dowożąca do wszystkich kondygnacji obiektu (nawet gdy nie jest on wysoki – chodzi tu o dostępność dla osób niepełnosprawnych). Przywiązuje się tu też większą wagę do jakości materiałów oraz do estetyki wykończenia części wspólnych. Większe znaczenie mają też walory estetyczne otoczenia.

Apartamenty i mieszkania premium

Słowo „apartament” bywa obecnie używane na wyrost, gdyż można na nie trafić także w odniesieniu do mieszkań o powierzchni 30 mkw. Jednak, choć kawalerka czy małe M3 to nie apartament, duży metraż nie jest kryterium decydującym o zakwalifikowaniu danego lokalu do segmentu premium – w najbardziej luksusowych apartamentowcach spotyka się także mieszkania mniejsze, ok. 60 mkw. Kluczowe są tu dwie kwestie – lokalizacja i jakość materiałów.

Mieszkania takie zwykle znajdują się w bardzo korzystnej lokalizacji, zapewniającej dostęp do najważniejszych i najatrakcyjniejszych punktów miasta. Są to przeważnie dzielnice śródmiejskie lub z nimi sąsiadujące, prestiżowe bądź o szczególnym klimacie. Działki w tych lokalizacjach są dość trudno dostępne i osiągają najwyższe ceny.

Jeśli chodzi o materiały użyte w mieszkaniach, są one najwyższej jakości, a zarazem najbardziej kosztowne. Spotyka się tu np. marmur i drewno egzotyczne. Mieszkania w apartamentowcach są wysokie – minimum to 280 cm. Często stosuje się najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, takie jak inteligentne systemy zarządzania mediami.

Sam budynek przeważnie też wyróżnia się szczególną estetyką i niebanalną architekturą; zdarzają się tu obiekty zaprojektowane przez architektów światowej sławy. Części wspólne są obszerne i wykończone z dbałością o szczegóły. W obiekcie zwykle zapewnione są dodatkowe usługi i pomieszczenia wspólne, takie jak recepcja, concierge, całodobowa ochrona, siłownia, sala do organizacji przyjęć i spotkań, sala dla dzieci czy taras widokowy.

Lokale takie stanowią na razie niewielką część polskiego rynku nieruchomości, ale od kilku lat popyt na nie wzrasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.