Mieszkania o podwyższonym standardzie i apartamenty

Katowice mieszkania Biura do wynajęcia Skierniewice Biura do wynajęcia Wodzisław Śląski

Podwyższony standard

Mieszkania o podwyższonym standardzie charakteryzują się lepszymi warunkami niż mieszkania z segmentu popularnego, choć do luksusowych apartamentów jeszcze im co nieco brakuje. Osobom kupującym mieszkania w tym segmencie nie zależy tak bardzo na maksymalnym obniżeniu ceny, więc spotyka się tu większe metraże w porównaniu do segmentu popularnego. Często przewiduje się osobne miejsce na garderobę. Projekt mieszkania zwykle pozwala na wyburzenie ścian działowych i uzyskanie większych, otwartych przestrzeni. Zdarzają się też sypialnie z odrębnymi, prywatnymi łazienkami. Jeśli chodzi o wykończenie mieszkania, spotyka się tu drewniane okna i drzwi przeciwwłamaniowe.

Jeśli chodzi o układ mieszkań w budynku oraz części wspólne, zapewniają one więcej prywatności i przestrzeni niż segment popularny. Przeważnie mamy tu do czynienia z małą liczbą mieszkań dostępną ze wspólnego wejścia. Na najwyższych kondygnacjach znajdują się nieraz mieszkania największe, będące odpowiednikami penthouse’ów w segmencie premium. Parkingi często znajdują się w podziemiach budynku, przy czym przewiduje się liczbę miejsc postojowych równą co najmniej 2/3 liczby mieszkań. Z poziomu parkingu dostępna jest winda dowożąca do wszystkich kondygnacji obiektu (nawet gdy nie jest on wysoki – chodzi tu o dostępność dla osób niepełnosprawnych). Przywiązuje się tu też większą wagę do jakości materiałów oraz do estetyki wykończenia części wspólnych. Większe znaczenie mają też walory estetyczne otoczenia.

Apartamenty i mieszkania premium

Słowo „apartament” bywa obecnie używane na wyrost, gdyż można na nie trafić także w odniesieniu do mieszkań o powierzchni 30 mkw. Jednak, choć kawalerka czy małe M3 to nie apartament, duży metraż nie jest kryterium decydującym o zakwalifikowaniu danego lokalu do segmentu premium – w najbardziej luksusowych apartamentowcach spotyka się także mieszkania mniejsze, ok. 60 mkw. Kluczowe są tu dwie kwestie – lokalizacja i jakość materiałów.

Mieszkania takie zwykle znajdują się w bardzo korzystnej lokalizacji, zapewniającej dostęp do najważniejszych i najatrakcyjniejszych punktów miasta. Są to przeważnie dzielnice śródmiejskie lub z nimi sąsiadujące, prestiżowe bądź o szczególnym klimacie. Działki w tych lokalizacjach są dość trudno dostępne i osiągają najwyższe ceny.

Jeśli chodzi o materiały użyte w mieszkaniach, są one najwyższej jakości, a zarazem najbardziej kosztowne. Spotyka się tu np. marmur i drewno egzotyczne. Mieszkania w apartamentowcach są wysokie – minimum to 280 cm. Często stosuje się najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, takie jak inteligentne systemy zarządzania mediami.

Sam budynek przeważnie też wyróżnia się szczególną estetyką i niebanalną architekturą; zdarzają się tu obiekty zaprojektowane przez architektów światowej sławy. Części wspólne są obszerne i wykończone z dbałością o szczegóły. W obiekcie zwykle zapewnione są dodatkowe usługi i pomieszczenia wspólne, takie jak recepcja, concierge, całodobowa ochrona, siłownia, sala do organizacji przyjęć i spotkań, sala dla dzieci czy taras widokowy.

Lokale takie stanowią na razie niewielką część polskiego rynku nieruchomości, ale od kilku lat popyt na nie wzrasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.