Jak wybrać mieszkanie?

Dla większości mieszkańców naszego kraju głównym kryterium wyboru mieszkania jest jego cena. Ze względu na ogromną dysproporcję między przeciętnymi zarobkami a cenami mieszkań jesteśmy zmuszeni iść na daleko idące kompromisy i wybierać lokale, na które nas stać, a nie takie, które są dla nas optymalne. Jednak nawet jeśli stawiamy cenę na pierwszym miejscu, też do pewnego stopnia mamy możliwość wyboru. Jakie zatem inne kryteria warto wziąć pod uwagę?

Jedną z najważniejszych kwestii jest lokalizacja. Wybór zależy tu zarówno od naszych preferencji, jak i od sytuacji zawodowej oraz mobilności. Dla osób, które codziennie dojeżdżają do pracy bądź na uczelnię, a przy tym nie dysponują samochodem, kluczową sprawą będzie dobre skomunikowanie przyszłego miejsca zamieszkania z resztą miasta, a także dobra dostępność sklepów i punktów usługowych. Z kolei dla osób zmotoryzowanych i/lub pracujących w domu ma to mniejsze znaczenie – dlatego takie osoby nieraz wybierają miejsca spokojne, nieco na uboczu, nawet za cenę trudniejszych dojazdów. Z kolei dla rodzin z dziećmi ważna będzie bliskość przedszkoli, szkół i placów zabaw.

Twinny Development poleca nieruchomości Legnica oraz nieruchomości Sosnowiec.

Istotne są także bariery architektoniczne w budynku i jego otoczeniu. Są one dużą przeszkodą dla osób niepełnosprawnych, ale też dla matek z małymi dziećmi oraz dla osób starszych. Najczęstsze problemy to brak wind, brak podjazdów i wąskie klatki schodowe. Wymienione przeszkody mogą również bardzo utrudniać życie w sytuacji, gdy trzeba przetransportować ciężkie przedmioty (meble, sprzęt AGD) na wyższe piętra. Warto też myśleć przyszłościowo i brać pod uwagę różne ewentualności – nawet jeśli teraz nie mamy żadnych problemów z wejściem na czwarte piętro po schodach, możemy kiedyś np. złamać nogę.

Kolejne kryterium, którym warto się kierować, to wielkość i rozkład mieszkania. Zakup mieszkania jest zwykle inwestycją na długie lata, więc należy brać pod uwagę także plany na przyszłość. Single często wybierają kawalerki lub mieszkania typu studio, w których jedno pomieszczenie ma wiele funkcji. Jednak mieszkanie takie może stać się niewygodne, gdy wprowadzi się do niego partner i ewentualnie pojawi się dziecko. Dlatego jeśli planujemy założyć rodzinę, a nie mamy pewności, czy za parę lat będziemy mieli możliwość zmiany mieszkania, może warto przemyśleć wybór mieszkania dwupokojowego, które może również mieć dość przystępną cenę, a jest nieco bardziej uniwersalne i zapewnia więcej intymności niż kawalerka. W takim mieszkaniu można na przykład oddzielić strefę prywatną (sypialnię) od strefy dostępnej dla gości (salon). W każdym razie dobrze jest zakupić mieszkanie nieco większe niż aktualne potrzeby, a także umożliwiające wprowadzenie zmian (np. wyodrębnienie dodatkowego pomieszczenia).

Mieszkanie z minimum dwoma pokojami sprawdzi się także w przypadku osoby pracującej w domu. Osoba taka potrzebuje miejsca do pracy – biurka i miejsca na dokumenty; w niektórych zawodach mogą być potrzebne też np. materiały i narzędzia, które trzeba gdzieś przechowywać. W takiej sytuacji lepiej, by była możliwość pracy w spokoju, a jednocześnie oddzielenia strefy dostępnej dla klientów od strefy prywatnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *