Architekt wnętrz czy dekorator?

Działki na wynajem Milanówek Działki na sprzedaż Grodzisk Mazowiecki Działki na sprzedaż Lubin

Gdy chcemy urządzić mieszkanie, trafiamy na oferty różnych specjalistów od wystroju wnętrz, zapewniających nas, że to właśnie oni są tymi odpowiednimi osobami, które dołożą wszelkich starań, by stworzyć wnętrze z naszych marzeń. Jednak w ofertach tych przewijają się różne nazwy zawodów. Jak odróżnić jeden od drugiego i jakich usług można się spodziewać po specjalistach je wykonujących?

Najszerszym pojęciem jest zawód architekta; łączy się też z największymi wymogami w zakresie kwalifikacji. Aby móc się nazywać architektem, należy skończyć studia w zakresie architektury lub budownictwa i uzyskać tytuł magistra inżyniera w dziedzine architektury bądź budownictwa, ewentualnie tytuł inżyniera architekta. Przy tym architekt ma największy zakres obowiązków i ponosi największą odpowiedzialność.

Architekt wnętrz to architekt o określonej specjalizacji. Musi on skończyć kierunkowe studia z zakresu architektury wnętrz, na których poznaje m.in. zagadnienia z zakresu architektury, budownictwa i materiałoznawstwa, komputerowe systemy wspomagajace projektowanie, ale także dziedziny takie jak grafika, malarstwo i rzeźba, jak również elementy psychologii. Studia te obejmują więc dziedziny zarówno artystyczne, jak i ściśle techniczne. Architekt wnętrz kształtuje wnętrze z uwzględnieniem jego funkcji. Ma wpływ na zmianę stałych elementów konstrukcji i współpracuje także z innymi fachowcami, m.in. elektrykami; musi także orientować się w prawie budowlanym.

Z kolei dekorator wnętrz nie musi mieć tak obszernych kwalifikacji, choć ważne jest, by orientował się w wyżej wymienionych dziedzinach. Zdarza się, że architekt jest jednocześnie dekoratorem, natomiast dekorator nie musi być – i często nie jest – architektem. Kwalifikacje do zawodu dekoratora można zdobyć poprzez ukończenie kursu, szkoły policealnej, liceum plastycznego bądź studiów. Nie jest to obowiązek, gdyż w Polsce nie trzeba mieć licencji, by móc wykonywać ten zawód – jednak kierunkowe wykształcenie jest zdecydowanie wskazane. Jak wspomniano, by poradzić sobie w zawodzie dekoratora, potrzebna jest wiedza, a nie tylko poczucie estetyki – a nie każdy potrafi ją opanować samodzielnie bez odpowiedniego ukierunkowania. Poza tym konkretne, potwierdzone kwalifikacje są atutem na rynku i przyczyniają się do większego zaufania klientów.

Dekorator pracuje w stałej przestrzeni – nie może zmieniać np. szerokości okien czy ustawienia drzwi; ma więc bardziej ograniczone pole manewru niż architekt. Dekorator zajmuje się kreowaniem określonego stylu wnętrza, jego atmosfery, poprzez dobór mebli, oświetlenia, tkanin czy ozdób. Musi też współpracować z klientem na każdym etapie pracy, uwzględniać jego tryb życia i upodobania. Dekorator współpracuje również z architektem – można powiedzieć, że ich kompetencje się uzupełniają, gdyż architekt zajmuje się bardziej ogólną i techniczną koncepcją wnętrza, natomiast dekorator dba o szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.